Kiedy należy zmodernizować halę przemysłową?
Modernizacja istniejących obiektów przemysłowych to konieczność, którą wymusza nie tylko zastosowanie przestarzałych oraz zwiększających koszty użytkowania hali technologii budowlanych. W wielu przypadkach wraz z rozwojem przedsiębiorstwa zachodzi konieczność dostosowania dostępnych rozwiązań do nowych wyzwań rozszerzania wachlarza świadczonych usług. Wyjaśniamy, kiedy należy zmodernizować halę przemysłową.
W jakim celu modernizuje się hale przemysłowe?
Modernizacja obiektów przemysłowych ma na celu ich unowocześnienie, dostosowanie do zmiennych wymogów produkcji, zmniejszenie kosztów użytkowania hali, a także zwiększenie wartości użytkowej budynku. Modernizacja prowadzi do trwałego ulepszenia obiektu, zwiększenia jego powierzchni poprzez zastosowanie nowoczesnych rozwiązań projektowych, a także poprawę estetyki obiektu i warunków pracy zatrudnionych w przedsiębiorstwie osób. W niektórych przypadkach modernizacja uwzględnia wymianę całości lub części materiałów, z których zbudowana jest hala przemysłowa. Rozwiązanie to stosowane jest przede wszystkim w przypadku obiektów budowanych w starej technologii, czyli obiektów, które w całości lub części są budynkami murowanymi i blaszanymi, w których poszycie dachowe stanowi papa lub eternit.
Jakie są najczęstsze przyczyny modernizacji hali przemysłowej?
Modernizacja hali przemysłowej powinna zostać przeprowadzona z kilku powodów. Ważną grupą czynników, które są wskazaniem do modernizacji obiektu, są pojawiające się problemy ze spełnieniem niezbędnych wymogów obowiązującego prawa. Hala powinna zostać zmodernizowana, gdy m.in.:
- izolacyjność termiczna obiektu nie spełnia obowiązujących norm, wpływając na zwiększenie kosztów użytkowania hali przemysłowej,
- estetyka hali w niekorzystny sposób wpływa na renomę przedsiębiorstwa,
- rozwiązania projektowe zastosowane na etapie wznoszenia hali przemysłowej nie są dostosowane do potrzeb nowoczesnej produkcji,
- rozwiązania projektowe utrudniają spełnienie norm BHP, zagrażając bezpieczeństwu pracowników,
- hala nie spełnia wymogów bezpieczeństwa pożarowego,
- materiały, z których została zbudowana hala, nie mają odpowiedniej klasy odporności ogniowej,
- planowana jest zmiana profilu działalności lub wymiana wyposażenia hali przemysłowej,
- planowana jest modernizacja energetyczna budynku, która może mieć wpływ m.in. na nośność jego poszczególnych elementów.
Modernizacja hali przemysłowej pozwala na zwiększenie jej funkcjonalności oraz indywidualne dopasowanie rozwiązań projektowych do specyfiki produkcji.